Aj sexuálne zdravie je zdravie!
Má vplyv na emočnú pohodu, vnímanie samej seba a celkovú kvalitu života (v akomkoľvek veku).
Ešte stále žiaľ pretrváva spoločenská stigma okolo sexuality žien, ktorá vedie k tomu, že sa o svojich ťažkostiach hanbia rozprávať, nielen s lekárkou, ale aj doma s partnerom.
To môže negatívne ovplyvniť sexuálnu funkciu, vzťah s partnerom a celkovú kvalitu života.
Prečo vlastne k tej bolesti dochádza?
Faktorov za tým môže byť veľa – od psychologických, neurologických, infekčných až po hormonálne.
Tento článok je len o jednom z nich.
Poznáte pojem – Genito-urinárny syndróm menopauzy?
Geni -čo??
Je možné, že ste o ňom nepočuli, tento pojem totiž existuje len cca 10 rokov.
Ako sa píše v tomto editoriáli – v roku 2011! v rámci svetového dňa menopauzy bol validovaný významný vplyv tzv. „vulvo-vaginálnej atrofie“ na sexuálne zdravie a kvalitu života žien. Tá bola uznaná ako hlavná príčina tichého utrpenia žien v strednom veku.
Príznaky boli a sú do značnej miery ženami podhodnotené a lekármi nedostatočne liečené. Mnohí (ešte doteraz) vnímajú tento jav ako nevyhnutnú súčasť starnutia, ktorá nie je hodná liečby.
Nie je hodná liečby
Na konferencii v Chicagu v máji 2013 sa odborníci zhodli na tom, že termín „vulvo-vaginálna atrofia“ v sebe nezahŕňa všetky príznaky, ktoré sa v dôsledku poklesu estrogénu môžu v panvovej časti objaviť. Preto sa odsúhlasil nový, medicínsky presnejší pojem: Genito-urinárny syndróm menopauzy (GSM). Ten tiež pomohol určiť nové terapeutické stratégie, ktorých cieľom je
Mnoho žien ani lekárov si neuvedomuje, že terapia potrebuje dosť dlhý čas na preukázanie významného zlepšenia príznakov, nehovoriac o obnovení urogenitálnych tkanív. Takisto si mnohí neuvedomujú ani to, že terapia je už celoživotná. Tkanivo sa samo žiaľ nezačne obnovovať.
A teraz si predstavte prežiť 40% svojho života v nepohode…ktorej sa však dá výrazne pomôcť.
Každá žena v strednom veku (aj skôr) by mala byť informovaná o tom ako sa o svoje urogenitálne zdravie postarať. Okrem posilnenia a uvoľňovania panvového dna, zdravšieho životného štýlu, hygienických opatrení, pravidelné používanie vhodných hydratačných prípravkov a lubrikantov je výbornou preventívnou stratégiou pre GSM.
Príznaky spojené s GSM sú veľmi časté, zasiahnu približne 84% žien a majú negatívny vplyv na kvalitu života. Dokonca aj spomedzi žien, ktoré užívajú systémovú menopauzálnu hormonálnu terapiu, približne 45% príznaky GSM stále pociťuje.
Poďme si bližšie vysvetliť, čo všetko pod GSM spadá.
GSM je progresívny a chronický stav, ktorý postihuje genitálie a močové cesty v dôsledku poklesu estrogénu v oblasti.
Pozor – takéto príznaky môžu tiež pociťovať ženy v období po pôrode, pri veľkom strese, alebo pri hyperprolaktinémii, dokonca aj tie, ktoré užívajú perorálnu antikoncepciu, ktoré fajčia, nadužívajú alkohol, ktoré podstupujú antiestrogénnu liečbu pri terapii karcinómu prsníka, ženy s diabetes alebo sklerózou multiplex!
Celá genitourinárna oblasť je doslova posiata estrogénovými receptormi.
Estrogén je vazoaktívny – zlepšuje prietok krvi cievami a teda aj lubrikáciu. Podporuje tvorbu epiteliálnych buniek, produkciu kolagénu, elastínu. Po poklese estrogénu dochádza aj k stenčovaniu labií aj vulvy, tým sa tkanivo stáva krehkejšie, menej elastické, vrátane močového mechúra a moč. ciest, dochádza k zníženiu prietoku do oblasti, k zníženiu vaginálneho výtoku – čo má vplyv aj na zmenu mikrobiómu a zvýšenie pH. V dôsledku toho je tkanivo náchylnejšie na vznik infekcií a zápalov.
Ak sa vás tieto otázky neopýta lekár(ka), opýtajte sa ich samej seba:
Diagnóza je najmä klinická, no na vylúčenie inej možnej príčiny je potrebné gynekologické vyšetrenie.
GSM môžu pociťovať už aj ženy v perimenopauze, preto hladina estrogénu v krvi nie je ukazovateľom pri diagnostike.
GSM zahŕňa tieto klinické príznaky:
Genitálne:
Močové:
Sexuálne:
Našli ste sa v tom?
Terapia má za úlohu
Medzi terapeutické možnosti (u nás) patrí
Systémová menopauzálna hormonálna terapia môže byť veľmi účinná aj v liečbe GSM, no u niektorých žien je k nej potrebné pridať aj lokálny krém s obsahom estriolu.
U žien, ktoré nemajú iné príznaky a jediné čo ich trápi je GSM, je postačujúca aplikácia lokálneho krému s obsahom estriolu.
Množstvo estrogénu (teda estriolu) v tomto prípravku sa takmer vôbec nedostane do krvného obehu, preto obavy z dlhodobého používania ani z rizík, ktoré sú v príbalovom letáku uvedené, nie sú na mieste! Je veľmi dôležité, aby bol tento fakt pri konzultácii s lekárkou(om) príp. lekárničkou(kom) vysvetlený.
Riziká spomínané v príbalovom letáku pochádzajú z veľkej randomizovanej klinickej štúdie (WHI – Women´s Health Initiative), v ktorej sa skúmala kombinácia perorálneho konjugovaného estrogénu a medroxyprogesterónacetátu v dávke, ktorá sa nedá porovnať s minimálnou dávkou estriolu prítomnou v tomto kréme.
Aplikáciou estriolu (pravidelne 2x do týždňa) by sa malo prinavrátiť normálne pH a obnoviť vaginálny epitel.
Estrogén totiž zvyšuje glykogén v bunkách, ktorý vyživuje laktobacily – tie produkujú kyselinu mliečnu, a tá znižuje pH. 🙂
Estrogén tiež zvyšuje prietok krvi do oblasti, produkciu kolagénu, lubrikáciu a elasticitu.
Dôjde tak tiež k zníženému výskytu urinárnych príznakov a zníženiu výskytu infekcií moč. ciest.
Je lepšie začať s liečbou už na začiatku nepohody, nečakať, kým to bude neznesiteľné. Skorá liečba zabráni závažnejším zmenám, ktoré môžu neskôr nastať v oblasti – ako sú resorpcia labií a atrofia klitorisu. Po ukončení liečby, sa príznaky môžu časom vrátiť.
Ak sa teraz náhodou v duchu pýtate, či môže estrogén z krému prejsť na partnera, je to validná otázka. Nie sú na to väčšie štúdie, no takéto malé množstvo estrogénu by nemal byť žiaden dôvod na obavy. Ak ale chcete byť úplne v pohode, aplikujte si krém po sexe, alebo v tie dni, kedy nedôjde k sexuálnej aktivite.
Používanie nehormonálnych hydratačných prípravkov a lubrikantov je možné spolu s hormonálnou liečbou alebo samostatne – aj ako prevencia vzniku GSM.
Vaginálne hydratačné prípravky – sú v mnohých odborných odporúčaniach terapiou prvej voľby. Takéto prípravky ale nevedia zabrániť fyzickým zmenám v tkanive po menopauze. Tkanivo, ak má k tomu nábeh – zostane suché, krehké. Hydratačný prípravok ho môže ale tak obaliť, že príznaky nebudú výrazné.
Lubrikanty sa aplikujú tesne pred sexuálnou aktivitou na vulvu a vagínu.
Prípravkov – hydratačných aj lubrikačných – je veľmi veľa na trhu, no tých s dobrým zložením nie až tak. Výrobcovia často neuvádzajú ani pH ani osmolalitu, teda nevieme, ktorý z nich je najviac prirodzený vaginálnym sekrétom.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby osmolalita neprekročila 380 mOsm/kg (aby sa minimalizovalo riziko poškodenia epitelu a podráždenie), väčšina dostupných prípravkov túto hodnotu značne prekračuje, horná hranica 1200 mOsm/kg sa ešte preto považuje za prijateľnú. pH by malo byť v rozmedzí 3,8-4,5.
Môj tip na dobrú značku s vyváženým zložením: YES® Vaginal Moisturisers (yesyesyes.org)
Medzi ďalšie podporné terapie, ktorých popularita stúpa, sa radí: