Všetko o menopauze

Ako vnímajú menopauzu ženy na Slovensku?

Z prieskumu

V auguste 2022 som na Slovensku iniciovala prieskum v spolupráci s agentúrou 2muse, na vzorke 1.007 žien vo veku nad 35 rokov, ktorému predchádzalo niekoľko skupinových rozhovorov. Celý projekt bol stavaný ako sonda do života ženy okolo a po 40-ke; detailný popis toho ako téma menopauzy rezonuje v mysli žien a ich okolia.

Niekoľko výstupov z tohto prieskumu a mojich komentárov k nim vám prinášam v tomto článku.

Približne polovica žien nad 35 rokov má dojem, že menopauza je stále spoločenské tabu.

40-ku väčšina žien berie ako pomyselný míľnik. To, ako zasiahne život ženy, vo väčšine prípadov súvisí s jej aktuálnou životnou situáciou, s tým, čo práve rieši (deti, starnúcich rodičov, kariéru, financie, zdravie, seba, naplnenie, zmysel, či rozvod, krízu, nového partnera…).

Častokrát ženy práve v tomto období menia svoj životný postoj, ale najmä postoj k sebe samej.

Tu je niekoľko odpovedí žien zo skupinových rozhovorov:

“Prestala som na seba vytvárať tlak. Mám sa tak nejak radšej. Som akosi dozrela.”

“Viac si uvedomujem, že život je príliš krátky na to, aby som sa zaoberala niektorými vecami tak vážne.”

“Medzi 30-tkou a 40-tkou som riešila hlavne deti, logistiku, školy, krúžky. Tým, že to už odpadlo, tak si to aj viac užívam. Teraz mám pocit, že sa konečne môžem venovať sebe.”

Infografika – Ako vnímajú menopauzu ženy na Slovensku

Čo prvé napadlo ženy pri slove menopauza…

V skupinových rozhovoroch ženy tvrdili, že menopauza nie je zrovna „spoločensky populárna či módna téma“, celkovo je podľa nich skôr na okraji záujmu a málo sa o nej diskutuje.

Prvá vec, ktorá sa ženám spojí s menopauzou je, že už majú konečne pokoj 🙂 Nemusia viac riešiť menštruáciu, môžu si plánovať dovolenky a výlety bez obmedzení.

Konečne to mám za sebou! Môžem v kľude cestovať kedy chcem. Mávala som veľmi silné menštruácie, až tak, že som si nevedela sadnúť.

Pre mňa je super, že už nemám menštruáciu. Občas ma obleje pot, no musím zaklopať, že iné výraznejšie problémy nemám.

Ženy, ktoré ešte nie sú po menopauze (sú v období pred alebo v perimenopauze) majú obavy, čo ich čaká. Vnímajú, že prežívanie je veľmi individuálne.

Je to individuálne. Čo žena, to iný príbeh. Ale ja už sa tak pripravujem, či budú výkyvy nálad alebo, tak ako niektoré ženy, či si budem musieť aj štyri tričká zobrať do roboty. Ja mám z toho stres.“

„Ja by som to aj na pár rokov ešte odsunula, keďže stále neviem, čo presne mi to môže spôsobiť.“

Mne najviac vadilo, keď som dlhšie nemala menštruáciu a teda som si myslela, že už je koniec. Ale potom to zrazu opäť prišlo, niekde na dovolenke, kedy s tým už vôbec nerátate. Musela som si potom zhánať v hoteli výbavu k tomu. Toto bola pre mňa taká neistota.“

Mne sa k tomu pridružili ťažké depresie. Nevedela som, či to súvisí s menopauzou, ale to som som si potvrdila na internete. To už je, našťastie, za mnou, ale čo ma ešte čaká, to neviem.“

Ženu vtedy hocičo rozplače. Kamoška vravela, že aj nevynesený smetný kôš.“

Spoločenské tabu

Približne polovica žien nad 35 rokov má dojem, že menopauza je spoločenské tabu a 58% sa domnieva, že sa o nej hovorí pomerne málo alebo vôbec.

Viac ako 60% žien tvrdí, že je žiaduce, aby sa o tejto téme informovalo viac.

O možnostiach zmiernenia (peri)menopauzálnych príznakov sa veľa nerozpráva, mnohé ženy ani nevedia, že sa jedná o príznaky (peri)menopauzy, ba dokonca si to pretrpia v tichosti. Sú presvedčené, že nepohoda už patrí k veku.

Zároveň ale zo skupinových rozhovorov vyplýva, že sa ženy vyhýbajú venovať téme menopauzy, ak to nie je potrebné (teda keď nie sú nepríjemné príznaky), najmä preto, že je toto obdobie v spoločnosti spájané so starnutím, so stratou mladosti, vitálneho života.

Niekoľko postrehov zo skupinových rozhovorov:

Prídete na gynekológiu a tam samé letáčiky, ktoré riešia tehotenstvo, aké vitamíny kedy má žena jesť, ale nik nerieši menopauzu.“

Je to komplikované obdobie pre ženu. Malo by to byť zohľadňované, najmä v zamestnaní.“

Tam sú teraz samé mladé a dravé. Už vidím, ako by sa pozerali na nás, ktoré by sme potrebovali nejakú úľavu. By si povedali, že keď sa nám nepáči, môžeme ísť rovno preč.“

Všetko je zamerané pre tehotné ženy a ženám v menopauze sa nik nevenuje. To už nie je zaujímavá cieľová skupina.“

Nechcem byť na tabletkách! V minulosti som všetko riešila tabletkami, no už to tak nechcem. Zmenila som prístup.

Okno príležitosti

Obdobie perimenopauzy môže byť výzvou v mnohých smeroch – práca, dospievajúce deti, starnúci rodičia, psychologické, fyziologické aj telesné zmeny.

Počuli ste už o okne príležitosti?

V medicíne to znamená kritické okno, kedy je ešte možné podniknúť určité kroky pre dosiahnutie želaného výsledku / zvrátenie možného nežiaduceho stavu. Ak menšie problémy, symptómy (ktoré často ignorujeme) zostanú v tomto čase neriešené, môžu neskôr vyústiť do väčších komplikácií.

Obdobie perimenopauzy je takýmto oknom príležitosti.

Čo to znamená? Viac vnímať samy seba, dopriať si extra starostlivosť o seba a svoje zdravie. Ak sme sa doteraz zanedbávali, lebo boli vždy iné priority, teraz je čas sa viac sústrediť na seba. Nájsť si čas pre činnosti, ktoré nás napĺňajú, čas pre oddych, regeneráciu, pohyb, posilnenie, výživnú stravu aj preventívnu prehliadku.

  • Takmer polovica (47%) opýtaných žien vo veku nad 35 rokov uvádza, že v ich živote je momentálne viac stresu ako v minulosti (v perimenopauze je to až 62%).
  • Z hľadiska životosprávy – 51% žien sa už cielenejšie venuje tomu ako sa stravuje, oproti minulosti.
  • Zatiaľ čo pravidelne športuje len 22% opýtaných žien.
  • Pravidelnú ročnú preventívnu prehliadku u gynekologičky absolvuje 54% opýtaných žien, u všeobecnej lekárky 40% žien.

Veľa životného stresu, málo výživná strava, málo pohybu – to sú všetko faktory, ktoré môžu zhoršovať perimenopauzálne príznaky.

V dôsledku poklesu/ukončenia tvorby hormónov vo vaječníkoch (estrogénu a progesterónu) sa zvyšuje riziko pre vznik ochorení v neskoršom veku, ako sú diabetes, metabolický syndróm, srdcovo-cievne ochorenia, osteoporóza aj Alzheimerova choroba.

Preto je obdobie perimenopauzy oknom príležitosti sa viac zaujímať o seba a svoje zdravie, aby sme zvýšené riziko vykompenzovali.

Okno príležitosti je kritické okno, kedy je ešte možné podniknúť určité kroky pre dosiahnutie želaného výsledku / zvrátenie možného nežiaduceho stavu.

Pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok, sledovanie a poznanie základných parametrov, ktoré sa môžu počas perimenopauzy meniť (napr. hladiny hormónov štítnej žľazy, cholesterolu, triacylglyceridov, glukózy nalačno, obvod pása, krvný tlak) má veľký zmysel.

Z prieskumu vyplýva, že viac ako polovica opýtaných žien, buď tieto svoje hodnoty nepozná, alebo si ani nie je istá, či im takýto test vykonaný bol.

Extra starostlivosť o seba znamená nájsť si čas pre činnosti, ktoré nás napĺňajú, čas pre oddych, regeneráciu, pohyb, posilnenie, výživnú stravu aj preventívnu prehliadku.

Vplyv menopauzy na intímny život

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý sa podieľa na celkovom perimenopauzálnom prežívaní je vzťah, postoj partnera a jeho miera informovanosti.

Len 1 z 10 žien, ktoré aktuálne zažívajú perimenopauzu resp. sú po menopauze, pociťuje oporu od svojho partnera. Avšak až 73% opýtaných žien sa domnieva, že informovanosť by mohla zlepšiť ich prístup.

U žien, ktoré sú práve v období perimenopauzy/menopauzy, je podiel tých, ktorým toto obdobie v nejakej miere ovplyvnilo intímny život, na úrovni 59%. Najviac v podobe zníženého libida (52%), bolestivého styku (22%) a zníženého sebavedomia (21%).

Ktoré (peri)menopauzálne príznaky sa najčastejšie objavujú?

Návaly tepla (60%), potenie (56%), priberanie (47%), únava (44%), nervozita, podráždenosť (38%), nespavosť, poruchy spánku (31%), bolesti kĺbov a svalov (28%), bolesti hlavy a závraty (25%), depresívne nálady (24%), vypadávanie vlasov (22%), vaginálna suchosť (21%), búšenie srdca (20%), suchá pokožka (20%), osteoporóza (16%), znížené libido (16%), inkontinencia (12%), pokles sebavedomia (10%), porucha pamäte (9%), nesústredenosť (9%), časté zápaly močových ciest (7%).

Čo ženy zaujíma k téme menopauzy?

  • celkové komplexné informácie o období (peri)menopauzy
  • ako si môžu samy pomôcť pri danom príznaku
  • skúsenosti iných žien
  • vysvetlenie princípov hormonálnej terapie

Aké informačné zdroje by si ženy priali mať?

  • poradenské miesta s odborníkmi, ktorí majú čas na rozhovor
  • telefonická linka alebo online portál s možnosťou live chatu
  • letáky v ambulanciách/čakárňach na gynekológii, v lekárňach, u všeobecných lekárov

Čo s týmito dátami ďalej?

Podľa WHO by sa mala zvyšovať informovanosť o menopauze a jej vplyv na zdravie, a mal by sa zdôrazňovať celoživotný prístup k zdraviu a pohode zabezpečím informácií a služieb na podporu zdravého starnutia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) apeluje na to, že psychologická, sociálna a fyzická podpora zdravia počas perimenopauzy a po menopauze by mala byť neoddeliteľnou súčasťou zdravotnej starostlivosti každého štátu.

Podľa WHO by sa mala zvyšovať informovanosť o menopauze a jej vplyv na zdravie, a mal by sa zdôrazňovať celoživotný prístup k zdraviu a pohode zabezpečím informácií a služieb na podporu zdravého starnutia.

Kým sa to u nás na Slovensku nestane realitou, urobím všetko pre to, aby som aspoň trochu vyplnila medzery v tejto oblasti, ktoré v našom zdravotnom systéme chýbajú.

Táto webová stránka, instagramový projekt, môj pripravovaný online program „Príležitosť perimenopauzy“ aj ďalšie osvetové aktivity vznikajú preto, aby na základe vedecky podložených najnovších informácií mohla každá žena, ktorá má záujem, zobrať svoje zdravie do vlastných rúk a cítila sa lepšie a sebavedomejšie nielen v období perimenopauzy.

Volám sa Leila. Som farmaceutka s 20+ ročnou pracovnou skúsenosťou v oblasti farmácie. Posledné roky sa intenzívne venujem osvete v oblasti ženského zdravia, so zameraním na perimenopauzálne obdobie. Cieľom projektu "Všetko o menopauze" je poskytnúť vám vedomosti, usmernenie a podporu, aby ste mohli zodpovedne zobrať svoje zdravie do vlastných rúk, cítili sa lepšie a sebavedomejšie (nielen) v období perimenopauzy.