Všetko o menopauze

Čo je perimenopauza?

Perimenopauza (inak nazývaná aj prechod alebo klimaktérium) je obdobie hormonálnych zmien v dôsledku vyhasínania funkcie vaječníkov. Môže začať oveľa skôr ako nastane menopauza, niekedy aj niekoľko rokov skôr. V priemere trvá 7 rokov, no každá žena má svoju unikátnu skúsenosť.

To ako žena vníma perimenopauzálne obdobie je vysoko individuálne, jediná predvídateľná vec tu je jej nepredvídateľnosť. Závisí od rôznych faktorov, úlohu hrá genetika, zdravotný stav, ako citlivo organizmus reaguje na hormonálne zmeny v tele, ale napr. aj naše okolie, kultúra v ktorej žijeme, životný štýl, náš postoj k starnutiu a dokonca aj to koľko toho o tomto období vieme.

Perimenopauza je z biologického hľadiska charakterizovaná:

  • zvýšenou stratou folikúl a teda aj vajíčok,
  • chaotickou zmenou v produkcii hormónov – nepredvídateľné kolísanie a neskôr pokles estrogénu a pokles hladiny progesterónu,
  • zmenou signalizácie z a do mozgu (signál z hypotalamu v mozgu je potrebný na dozrievanie vajíčok), čo vedie časom k oficiálnemu ukončeniu funkcie vaječníkov.

Je veľmi neuchopiteľná. Jeden mesiac môže vyzerať úplne inak ako druhý (čo sa týka produkcie hormónov aj symptómov).

Perimenopauza nesúvisí len s ukončovaním funkcie vaječníkov.

Hormóny, ktoré regulujú náš cyklus, majú vplyv na celé naše fungovanie.

Tieto hormóny nepracujú v tele izolovane, preto narušenie ich tvorby ovplyvní mnohé ďalšie biochemické procesy v organizme. V dôsledku toho môžeme pociťovať aj mnohé nepríjemné príznaky (psychologické, neurologické, vazomotorické, genito-urinárne a iné). Prvým znakom býva zmena v cykle – krvácanie môže byť silnejšie, cyklus kratší, prípadne dlhší, začína vynechávať. Časté sú zmeny v emočnom prežívaní, PMS môže zosilnieť.

Cítim sa úplne nesvoja. Akoby som to nebola ja.

Okrem iného sa mení tvorba energie v mozgu (počas perimenopauzy klesá o 30%), mení sa metabolizmus tukov (menia sa hladiny triacylglyceridov, lipoproteínov…), cukrov, zvyšuje sa zápal v tele, mení sa ukladanie tukov (z bokov a stehien smerom do brucha), a naše srdce, mozog a kosti sú menej chránené…

Je to zmena zvonka aj zvnútra. (Peri)menopauza je ozaj životný míľnik a nie je len o ukončení menštruácie. Je to začiatok novej životnej etapy. Obdobie ideálne na prehodnotenie nášho doterajšieho života a životného štýlu. Pretože od toho ako žijeme po 40-ke, z veľkej časti závisí ako bude vyzerať naša druhá polovica života.

Hormóny pred menopauzou, v perimenopauze a po menopauze:

Perimenopauza sa môže rozdeliť do 4 štádií:

  • Veľmi skorá, prvé príznaky, drobné zmeny v cykle
  • Skorá, cyklus sa začína meniť o viac ako 7 dní
  • Neskorá, vynechanie cyklov, viac ako 60 dní
  • Menopauza, 12 mesiacov bez krvácania

Priemerný vek perimenopauzy je medzi 45.-55. rokom života. Môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.

Diagnostika perimenopauzy je väčšinou klinická – na základe symptómov. Môžete si z tejto stránky stiahnuť dotazník symptómov pre uľahčenie diagnostiky.

(Peri)menopauza sa ale nedeje v izolácii, preto je potrebné si symptómy zapisovať a ísť sa poradiť. Niekedy to môžu byť aj prejavy iných “skrytých” ochorení, ako napr. ochorenie štítnej žľazy, iné autoimunitné ochorenia, syndróm polycystických vaječníkov, myómy, nedostatok vitamínu D, B12, železa alebo aj chronický stres.

Manažment perimenopauzy je ako skladačka života, kde každá časť má svoj dôležitý podiel na celkovom prežívaní:

  • nastavenie mysle, ako vnímame starnutie,
  • aký je náš zdravotný stav,
  • koľko toho vieme o menopauze, jej príznakoch a možnostiach terapie,
  • ako a čo jeme,
  • koľko stresu máme a ako ho vieme regulovať,
  • ako vieme oddychovať,
  • ako a koľko spíme,
  • ako a koľko sa hýbeme.

Liečba = zmierňovanie nepríjemných symptómov

Je plne v rukách ženy (ak sa jedná o prirodzenú, nie predčasnú perimenopauzu) a indikuje sa na základe toho, do akej miery nepríjemné symptómy znižujú kvalitu života (výnimkou je preventívne užívanie hormonálnej terapie pri zvýšenom riziku vzniku osteoporózy).

  • Menopauzálna hormonálna terapia (MHT) – primárne indikovaná ak sú prítomné aj vazomotorické prejavy ako napr. návaly tepla, genitourinárne symptómy a prevencia osteoporózy, no často zmierňuje aj ďalšie príznaky (peri)menopauzy).
  • Hormonálna antikoncepcia (HAK) – v prípade, že si ju žena vyžiada kvôli antikoncepcii (pretože v perimenopauze sa ešte dá otehotnieť). Je tiež účinná, keď je krvácanie nekontrolovateľné, príliš silné, na zastabilizovanie cyklu.
  • Nehormonálna farmakologická liečba – určité typy antidepresív, gabapentín aj nefarmakologická – fytoestrogény, bylinky.
  • Iné terapeutické metódy – CBT (kognitívna behaviorálna terapia), akupunktúra, hypnoterapia, meditácia, dýchacie techniky, iné.

Starajte sa o seba. Rada Vám pomôžem, ak si potrebujete nastaviť „stratégiu“ pre manažment svojej perimenopauzy.

Štítky:
Volám sa Leila. Som farmaceutka s 20+ ročnou pracovnou skúsenosťou v oblasti farmácie. Posledné roky sa intenzívne venujem osvete v oblasti ženského zdravia, so zameraním na perimenopauzálne obdobie. Cieľom projektu "Všetko o menopauze" je poskytnúť vám vedomosti, usmernenie a podporu, aby ste mohli zodpovedne zobrať svoje zdravie do vlastných rúk, cítili sa lepšie a sebavedomejšie (nielen) v období perimenopauzy.