Čo pre vás znamená zdravie?
V roku 1948 WHO predefinovala zdravie z „neprítomnosti choroby“ na „prítomnosť celkovej pohody (fyzickej, duševnej, sociálnej)“. Bol to síce obrovský pokrok vo vnímaní, no tento koncept bol ťažko merateľný.
Najnovšia definícia zdravia je trochu viac uchopiteľná:
Zdravie ako „zdroj pre život“, čo v sebe zahŕňa tiež schopnosť zvládať stres, zregenerovať, učiť sa nové zručnosti aj udržiavať vzťahy.
Zdravie a celková kvalita života spolu úzko súvisia.
Čoraz častejšie sa v klinických skúšaniach aj v klinickej praxi objavuje hodnotenie kvality života súvisiacej so zdravím – zatiaľ ako doplnkového ukazovateľa k zaužívaným výsledkom chorobnosti a úmrtnosti.
No pri manažmente (peri)menopauzálnych symptómov sa terapia (ak je potrebná) odvíja najmä od toho, do akej miery symptómy znižujú kvalitu života.
V súvislosti s týmto ma napadá, že už akokoľvek zhodnotíme kvalitu svojho života, nakoniec to vždy skončí pri otázke „či ozaj žijeme v súlade sami so sebou a svojimi hodnotami“.
Čo to znamená?
Seká nás v chrbte, dáme si tabletku a sedíme ďalej?
Nevieme spať, no pracujeme do noci?
Sme vyčerpaní, no prijímame ďalšie projekty?…
Moja 10-ročná dcéra mi v tomto často otvára oči. Nedávno ma prekvapila vetou, že – „Mami, Ty by si sa do našej babskej partie nehodila, lebo minule si šla na stretnutie aj napriek tomu, že si sa cítila zle a otvorene si nepovedala, že Ti to nevyhovuje. My si medzi sebou vždy povieme, keď niečo chceme aj nechceme…“
Tak jednoduché🤍
Žiť v súlade so sebou si vyžaduje mnohé prehodnotenia aj nekomfortné zmeny, no ak tam dospejeme (alebo priblížime), som si istá, že kvalita života sa nám zvýši. A s ňou aj náš zdroj pre život.